0 532 212 87 58
Obezite (Şişmanlık)

Obezite Nedir ?
İnsan vücudunda normalden fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücut kitle endeksi 30.0 – 39.9 arasında olanlar obez, 40.0’ın üzerinda olanlar ise morbid (ciddi hastalık düzeyi) obezdir.
Obezitenin Nedenleri
Yaş:  İnsanlar yaşlakdıkça metabolizmaları yavaşlar. Bu da kilo alımlarına yol açabilir.
Cinsiyet: Kadınlar erkeklerden daha çok kilo alma eğilimindedirler. Erkeklerin metabolizma hızı kadınlardan daha yüksektir. Ayrıca kadınların menopoz sonrası metabolizma hızı azalır. Bu sebepten ötürü pek çok kadın menopoz sonrası kilo alır.
Çevresel Faktörler: Genlerin obezite hastalığının oluşmasında büyük bir rol oynamasının yanı sıra ayrıca çevresel faktörlerde bu hastalığın oluşumunda pay sahibidir. Kişinin yaşam biçimi ve çevresi hastalığın ortaya çıkmasında aktif bir rol oynamaktadır.
Fiziksel Aktivite: Obez kişilerin fiziksel aktivite içine girmeleri,  yapılan araştırmalara göre iştahlarının azalmasını sağlamıştır. Son 20 yılda obezitenin artmasının ana sebeplerinden birisi de insanların günlük fiziksel aktivitelerden uzaklaşmasıdır.
Psikolojik Faktörler: Psikolojik faktörler de beslenme alışkanlıklarını dolayısıyla obeziteyi etkilemektedir. Bir çok kişi can sıkıntısı, üzüntü,öfte ve stres gibi duygulara tepki olarak yemeğe sarılırlar.Psikolojik ve duygusal tepkilerin sonucunda daha fazla yemek yiyen insanlar kilo yönetimini yapamaz hale gelerek obeziteye davetiye çıkarırlar.

 

© 2013 Designed by SEO Sistemi